Iskolánkról : Történeti kutatásainkról az Interneten – a Fényes család dokumentumai |
Történeti kutatásainkról az Interneten – a Fényes család dokumentumai
Gyöngyösy Ildikó 2005.11.01. 17:05
Fényes Elek tudományos munkássága, életműve publikus, önfeláldozó, hazánknak szentelt élete viszont kevésbé ismert.
Fényes Elek tudományos munkássága, életműve publikus, önfeláldozó, hazánknak szentelt élete viszont kevésbé ismert. 1998-ban további kegyeleti kutatást kezdeményeztünk, melynek sikerét mindvégig hátráltatta a hiányos iratanyag. Évkönyvünk és cikkünk Internetre került. Így értesült kutatási nehézségeinkről a Kaliforniában élő Fényes Michael Elek. Egyetlen E-mail váltással megküldte iskolánk részére a hiányzó ősi címert, és családja leágazási rajzát. Fényes Michael Elek névadónk testvérének: Károlynak az egyenesági leszármazottja.
Hasonló módon ismertük meg Fényes Andrást és Lorándot. II. László ősük Fényes Elek unokaöccse volt. Önzetlen segítségükkel megismerhettük a család 100 esztendővel korábbi történetét (bár a Fényes név 1253-tól Árpád-kori okmányokban már szerepelt), s a csokalyi ág tagjait – napjainkig.
A család harccal és munkával egyaránt a Haza felemelkedését szolgálta. Erre utal az első, ősi címerben ábrázolt (jobbjában kardot, baljában három búzakalászt tartó) páncélos vitéz . Kivételes képességeiket jelzi, hogy alig 5 esztendő alatt két uralkodó - háromszor - is kitüntette őket:
1631-ben II. Ferdinánd király,
1633-ban I. Rákóczi György fejedelem,
1635-ben ismét II. Ferdinánd király.
A Fényes család tagjai – kivétel nélkül – igen magas iskolai végzettséggel rendelkeztek, jogi és bölcsészeti ismereteiket, tehetségüket a közigazgatásban, a tudományok , a művészetek terén kamatoztatták.
Az 1848-49-es forradalmi ifjak Fényes Eleket „magyar Marat-nak” nevezték, csodálták kristálytiszta gondolatait, logikáját. A szabadságharc idején névadónk még boldog házasságban élt Eitel Zsófiával; gyermekeik: Klementina, Mária és Gyula (1833-1878). A szabadságharc leverése, Haynau rémuralma megtörte Fényes Elek és családja életét. Vagyonát elvesztette, barátai és tudóstársai magára hagyták.
A csokalyi árkádos-boltozatos ősi kastély helyett Újpesten, a Tavasz u. 34. szám alatti házban - kegyetlen és méltatlan körülmények között kellett élnie. Itt hunyt el 1876. július 23-án. Mády Lajos református esperes temette el az újpesti (régi) temetőben. Sírját 1910-ben megtalálni már nem lehetett, a régi temető felszámolása során hamvait jeltelen közös sírba helyezték Megyeren (mely fölött ma benzinkút áll).
Fényes Elek megkésett ünneplése: 2003. szeptember 7-ei szoboravatása Csokalyon az utókor teendőinek kérdését is felveti. Együtt ünnepelt Csokaly lakossága a Partiumi Fényes-bizottsággal, a szobor költségeit Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumunk finanszírozta, s most lerótta kegyeletét a Központi Statisztikai Hivatal több munkatársa is. Fényes Elek sírja helyett e szép szobornál tettük és tehetjük le a tisztelet virágait iskolánk nevében.
|