Közgazdasági képzés
2007.11.13. 19:53
Kedves, a szakközépiskolai oktatás iránt érdeklődő leendő diákunk!
A szakközépiskolai képzés keretében a hagyományos tantárgyak oktatásán kívül szakmacsoportos alapozó oktatás is folyik három területen:
1. közgazdasági;
2. ügyviteli;
3. kereskedelem-marketing, üzleti adminisztráció.
A szakmacsoportos alapozó oktatás lehetőséget nyújt a kiválasztott szakmacsoport közös szakmai elméleti és gyakorlati ismereteinek elsajátítására, a készségek, képességek fejlesztésére, az érettségire való felkészülésre, a pályaválasztási döntés, illetve a szakirányú felsőfokú továbbtanulás előkészítésére és az érettségi utáni szakképzés megalapozására.
Célja a tanulók pályaválasztásának megerősítése, a szakmacsoport tevékenység-formáinak megismertetése, a közismereti tantárgyak keretében tanultak rendszerezése, a szakmai műveltség megalapozása.
A választott szakterület tantárgyai:
- aktív tanulói magatartást és tanulási élményeket is eredményező bemutatásával hívják fel a tanulók figyelmét a szakmacsoportba tartozó szakképesítések sajátosságaira, keltik fel az érdeklődésüket azok iránt, mutatják be a pályák szépségeit, nehézségeit, hasznosságukat, fejlődésük irányát, a dolgozók tevékenységét, távlatait.
- segítik a tanulókat leendő szakmai szerepük kiválasztásában, megfogalmazásában, az egyéni életpályájuk reális megtervezésében.
- feladathelyzeteket teremtenek a tanulók képességei, szakmai tehetsége kibontakoztatására, felkeltik az érdeklődést a szakmai tevékenységek mélyebb elméleti alapjai iránt.
- lehetőséget biztosítanak a szakmacsoport munkaköreiben szükséges magatartás kialakulásához, a tanulási és szakmai motiváció fejlesztéséhez, megerősítéséhez.
- a szakmai tevékenységekkel kapcsolatban tudatos, felelősségteljes magatartásra nevelnek, a tanulókban kialakítják a pontos és minőségi munkavégzés igényét, a környezettel szembeni felelősségérzetet.
A 9-10. évfolyamon a három szakmacsoport közös gazdasági, szolgáltatási orientációs ismereteket nyújt gazdasági környezetünk és információkezelés tantárgy segítségével:
- a gazdasági környezetünk tantárgy oktatásának célja, hogy a tanulók az alapvető gazdasági ismeretek elsajátítása után ismerjék, értsék a gazdasági élettel kapcsolatos legfontosabb alapfogalmakat, összefüggéseket, a tömegtájékoztatás gazdasági híreit és váljanak képessé ezek felhasználására későbbi tanulmányaikban, saját ügyeik intézésében.
- az információkezelés tantárgy oktatásának célja, hogy a tanulók tájékozódni tudjanak az irodai környezetben, el tudják látni a gazdálkodó szervezeteknél előforduló egyszerű ügyviteli munkákat. A tanulók képet kapnak az irodai munkáról, és ez hozzájárul a pálya iránti érdeklődésük kialakulásához. Sajátítsák el a tízujjas vakírás és a számítógépes szövegszerkesztés alapjait.
Közgazdasági szakmacsoportos alapozó ismeretek tantárgyai a 11-12. évfolyamon:
- az elméleti gazdaságtan (közgazdaságtan) tantárgy oktatásának célja, hogy a tanulók megismerjék a piacgazdaság működését, a gazdaság szereplőit és a döntéseikben érvényesülő tényezőket, a makrogazdasági folyamatok lényegét, a makrogazdaság problémáit és az állam lehetséges szerepét a folyamatok befolyásolásában, a nemzetközi kapcsolatok jelentőségét, az egyensúly megteremtésének problémáit.
- az üzleti gazdaságtan (elmélet) tantárgy oktatásának célja, hogy a tanulók ismerjék meg az alapvető pénzügyi, számviteli, statisztikai, elszámolási szabályokat, alapvető marketing-, valamint szervezési ismeretek birtokába jussanak, a tanult ismeretkörben legyenek képesek a tanulók a problémák felismerésére, megfogalmazására és a megismert módszerek alkalmazására. Alakuljon ki az igényt a gazdasági élet legfontosabb eseményeinek, tendenciáinak figyelemmel kísérésére.
- az üzleti gazdaságtan (gyakorlatok) tantárgy oktatásának célja, hogy képessé tegye a tanulókat azoknak a folyamatoknak, számításoknak, bizonylatkezeléseknek az elvégzésére, gyakorlatára, amelyeket az elméletben tanultak. Tegye képessé a tanulókat irányítással egyszerű számviteli, pénzügyi, statisztikai és marketingfeladatok megoldására, tevékenységük megszervezésére és értékelésére.
Várunk Benneteket!
|